seokar

seokar جان تا این لحظه 1 ماه و 29 روز تو دل مامانشه

RankBrain چیست ؟ رازهای الگوریتم رنک برین گوگل و تاثیرالت آن بر سئو سایت

گوگل برای مرتب سازی نتایج جستجو از یک سیستم هوش مصنوعی و تکنیک های یادگیری ماشین به نام RankBrain استفاده می کند. با توجه به اینکه مدت زمان زیادی نیست که الگوریتم رنک برین گوگل معرفی شده است اما تمام صاحبان و مدیران سایت و دارندگان کسب و کار اینترنتی از تاثیرات الگوریتم رنک برین بر روی رتبه سایت ها در موتورهای جستجو نگرانند. اگر شما در حال کار بر روی سئو سایت خود یا سئو سایت مشتریتان هستید باید خودتان را برای الگوریتم RankBrain آماده کنید  ; چرا که خود گوگل صراحتا اعلام کرده است که رنک برین سومین فاتور رتبه بندی سایت ها است و روز به روز به اهمیت آن در موتور جستجوی گوگل افزوده می شود.

الگوریتم RankBrain وظیفه دارد بر اساس عباراتی که کاربران در موتور جستجوگر گوگل جستجو می کنند را بررسی کرده و مفهوم اصلی آن را درک کند و بهترین نتیجه را بر اساس تطابق مفهوم و کلمه مورد نظر به کاربر نشان دهد. و در نهایت بر اساس رفتار کاربران نتایج جستجو را بهینه ساز ی می کند. در طول سال های مختلف الگوریتم های مختلفی از طرف گوگل برای بهینه سازی نتایج جستجو پیاده سازی شدند که هر یک از این الگوریتم های گوگل وظیفه ی خاصی را بر عهده دارند تا در نهایت گوگل بتواند بهترین نتیجه را نمایش دهد.

با توجه به اینکه در ابتدای پیاده سازی الگوریتم های گوگل توجه ویژه ای بر کلمات کلیدی و نحوه پخش شدن آن ها در صفحات اینترنتی شده بود مدیران سایت سعی داشتند با استفاده از همین مفهوم و پخش کلمات کلیدی در صفحات اینترنتی به ویژه مقالات سایت و بالا بردن چگالی کلمات کلیدی رتبه های بهتری در گوگل کسب کنند. علی رغم دریافت رتبه های بهتر برای صفحات مشکلی پیش می آمد و آن عدم رضایت کاربران از محتوای بی کیفیت بود!!! همین مسئله موجب ظهور و پیدایش الگوریتم رنک برین گوگل شد و هدف اصلی الگوریتم رنک برین گوگل RankBrain این بود که صفحات را بر اساس مفهوم مورد جستجو شناسایی کرده و نتیجه را به کاربران نمایش دهد. در حقیقت الگوریتم رنک برین گوگل باعث شد تا مفهوم کلمه کلیدی جایگزین خود کلمه ی کلیدی شود.

 

الگوریتم رنک برین گوگل RankBrain  چیست ؟

الگوریتم RankBrain نامی است که شرکت گوگل برای سیستم هوش مصنوعی و تکنیک های یادگیری ماشینی (ماشین لرنینگ)، جهت کمک به پردازش نتایج جستجوی خود، استفاده می کند و توسط گوگل و بلومبرگ تایید شده است. در اکتبر سال 2015 شرکت گوگل به‌صورت رسمی الگوریتم رنک‌برین را معرفی کرد که در عمل یک الگوریتم کمکی برای الگوریتم مرغ مگس خوار است. الگوریتم برین برای پیدا کردن مطالب و موضوعات مرتبط و بیشتر برای نمایش های خاص و کلمات کلیدی طولانی و دریافت مفهوم و معنای جملات استفاده می شود. الگوریتم‌های یادگیری ماشین به بررسی و تحلیل داده‌های موجود می‌پردازند و با استفاده از هوش مصنوعی سعی در آموزش و یادگیری از نتایج و آزمایش‌های خود دارند.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست ؟

الگوریتم رنک برین گوگل و مرغ مگس خوالگوریتم رنک برین گوگل و مرغ مگس خوار

با توجه به پخش بیش از حد کلمات کلیدی در محتواهای تولیدی توسط وب مستران گوگل کم کم به این نتیجه رسید که مدیران سایت اصلا توجهی به کیفیت و ماهیت اصلی محتوا ندارند و صرفا با پخش بیش از اندازه کلمات کلیدی فقط می خواهند جایگاه بهتری کسب کنند از این رو  در 20 آگوست سال 2013 گوگل الگوریتم دیگری را برای بهبود موتور جستجوی خود و تکمیل دو الگوریتم قبلی (پاندا و پنگوئن) معرفی کرد که مرغ مگس خوار یا Hummingbird نام گرفت.

دلیل اینکه نام مرغ مگس خوار برای این الگوریتم انتخاب شده، “سرعت و دقت” آن است. الگوریتم مرغ مگس خوار با دقت و سرعت بالایی کلمات را بررسی می‌کند و مترادف آن‌ها را تا حد زیادی می‌شناسد. مگس خوار در حالی که نزدیک‌ترین نتایج را به شما نشان می‌دهد، صفحاتی را هم که بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده کرده‌اند و محتوای درست و حسابی ندارند جریمه می‌کند.

 

الگوریتم رنک برین گوگل RankBrain  چگونه کار می کند ؟

 • درک عبارات جستجو (کلمات کلیدی)
 • بررسی رفتار کاربر در قبال نتایج مختلف (رضایت کاربران)

بهتر است بدانید قبل از معرفی الگوریتم رنک برین گوگل تیم فنی گوگل از یک الگوریتم ریاضی نتایج جستجو را رتبه بندی می کرد. این الگوریتم ریاضیاتی صرف‌نظر از به‌روزرسانی‌های دوره‌ای روندی ثابت و همیشگی داشت؛ درصورتی‌ که الگوریتم رنک‌برین دائماً در حال تغییر و یادگیری است. توجه به همین اصل باعث می شود تا با استفاده از الگوریتم Rankbrain نتیجه ای به جستجو گران نمایش داده شود که بیشترین شباهت را با عنوان و مفهوم کلمه داشته باشد. بر اساس گفته های رسمی گوگل  الگوریتم رنک‌برین وظیفه پاسخ‌دهی به 15 درصد از کل جستجوهای آنلاین را بر عهده دارد و از مهم‌ترین سیگنال‌های تعیین‌کننده جایگاه و رتبه‌بندی سایت‌هاست. در حال حاضر الگوریتم رنک‌برین گوگل Rank brain سومین عامل تاثیرگذار در تعیین نتایج و پاسخ به درخواست جستجوی کاربر و رتبه‌بندی سایت‌ها است.

 

پیشنهاد پایلاش : چگونه کلمات کلیدی مناسب انتخاب کنیم ؟ فرمول کلمات کلیدی در سئو

 

درک عبارات جستجو توسط رنک برین

تا  چند سال پیش گوگل یک مشکل خیلی بزرگ داشت، 15 درصد از عبارات تا به حال در گوگل جستجو نشده بودند. 15 درصد به نظر خیلی عدد بزرگی نمی آید، اما وقتی صحبت از میلیاردها جستجو می شود، 450 میلیون عبارات روزانه گوگل را گیج می کردند. پیش از رنک برین، گوگل تمام صفحات را بدنبال همان عبارت جستجو شده می گشت. اما از آنجایی که این کلمات کلیدی کاملا تازه بودند، گوگل هیچ سرنخی از مقصود کاربر جستجو کننده نداشت.

الگوریتم رنک‌برین با استفاده از هوش مصنوعی حجم بالایی از داده‌ها را به بردارهای قابل درک برای رایانه تبدیل می‌کند و زمانی که کلمه یا عبارتی را مشاهده کند که با آن آشنایی ندارد، شروع به حدس زدن در مورد آن کلمه و یا عبارات مشابه با آن می‌کند الگوریتم رنک‌برین گوگل RankBrain به کلمات موجود در جستجوی کاربر دقت می‌کند و به تفسیر مفاهیم کلمات می‌پردازد. سپس با بررسی منطقه جغرافیایی کاربر، تاریخچه جستجو، علایقی که کاربر درگذشته از خود نشان داده (از طریق کوکی های مرورگر شما د دسترسی گوشی هوشمند) و حدودا 200 عامل دیگر به رتبه‌بندی نتایج جستجو برای نمایش در صفحه اول گوگل می‌پردازد.

 

اندازه گیری رضایت کاربران پس نمایش نتایج جستجو

عملکرد الگوریتم رنک‌برین گوگل RankBrain فقط محدود به شناسایی مفهوم مورد نظر کاربر نمی‌شود بلکه پس از نمایش نتایج جستجو نیز الگوریتم رنک برین گوگل سعی می‌کند تا میزان رضایت کاربر از آنچه نمایش داده شده است را بررسی کند. در واقع رفتار کاربر در صفحه نتایج جستجو به این الگوریتم کمک می‌کند تا درک بهتری از مفهوم مورد نظر او داشته و رتبه‌بندی نتایج جستجو را برهمین اساس تعیین نماید. زمانیکه جستجویی در گوگل انجام می‌شود الگوریتم رنک‌برین شروع به بررسی رفتار کاربر و جایگاه صفحات می‌کند.

در این فرآیند عبارت جستجو شده، مشخصات کاربر و نتایج نمایش داده شده توسط گوگل ذخیر می‌شود. در قدم بعدی سایت‌هایی که توسط کاربر انتخاب می‌شوند و زمان حضور کاربر در هریک از آن‌ها بررسی شده و در نهایت میزان رضایت از این صفحات سنجیده می‌شود.رفتار یک کاربر به تنهایی مورد نظر گوگل نیست بلکه همین فرآیند برای هزاران کاربر دیگر تکرار شده و براساس اطلاعات جمع‌آوری شده در مورد تغییر رتبه‌بندی نتایج تصمیم‌گیری می‌شود.

 

عوامل مهم برای الگوریتم رنک برین گوگل RankBrain 

 • نرخ کلیک CTR
 • Dwell time
 • نرخ پرش Bounce rate

 

پارامترهای مهم الگوریتم رنک برین گوگل 

الگوریتم رنک برین RankBrainالگوریتم رنک برین RankBrain

شناخت صحیح و دقیق الگوریتم رنک برین گوگل به متخصصان سئو و مدیران سایت ها کمک می کند تا استراتژی های مناسبی را بر کسب جایگاه های بهتر تدوین کنند در ادامه به بررسی چند فاکتور مهم می پردازیم که می توانند بر روی عملکرد الگوریتم رنک برین گوگل RankBrain تاثیر داشته باشند.

 • پاسخ گویی به سوالات کاربران
 • ساده نویسی با رعایت اصول نگارشی
 • بررسی رضایت کاربران از محتوای صفحه
 • سئو داخلی سایت یا لینک سای داخلی
 • پارامترهای مهم کاربران قبل از ورود به صفحه
 • رضایت کاربران در هنگام جستجو

 

پاسخ گویی به سوالات کاربران

با توجه به اینکه در چند سال اخیر اهمیت تولید محتوای با کیفیت برای گوگل بسیار مهم شده است لذا تمام مدیران سایت باید برنامه ی مناسبی برای تولید محتوای با کیفیت داشته باشند . با استفاده از استراتژی بازاریابی و تولید محتوا و همچنین رعایت ماهیت مفهوم کلمات کلیدی در محتوا و در اولویت قرار دادن تولید محتوا برای کاربران نه موتورهای جستجو صاحبان سایت ها می توانند رتبه های بسیار خوبی در گوگل کسب کنند.

وقتی سخن از تولید محتوا است منظور محتوای با کیفیت است نه تعداد محتوا پس کیفیت را فدای کمیت نکنید. همانطور که از تیتر این بخش مشخص است الگوریتم رنک برین گوگل سعی دارد بخشی از عملکرد خود را برای پاسخ گویی به سوالات کاربران اختصاص دهد و درک همین موضوع خود یکی از بزرگترین نکات سئو و تولید محتوا است.

 

پیشنهاد پایلاش : 9 نکته برای تولید محتوای مناسب برای سئو آموزش تولید محتوای سئو شده

 

تولید محتوا باید هدف محور باشد و سعی کند یکی از نیازهای کاربران را پاسخ دهد. محتوای شما باید طوری نوشته شود که کاربر را تحت تاثیر قرار دهد و به هدف اصلی تولید محتوا یعنی تعامل کاربر با سایت و همچنین علاقه مند کردن کاربر به سایت کمک کند. لذا انتخاب موضوعات مناسب برای تولید محتوا بر اساس نیاز کاربران می تواند به این امر کمک بزرگی کند. تمامی این عوامل در عملکرد رنک برین گوگل بسیار مهم هستند و رعایت آن ها به بهبود رتبه گوگل کمک می کند.

 

ساده نویسی با رعایت اصول نگارشی

یکی از بزرگترین اشتباهات در تولید محتوا رعایت نکردن اصل ساده نویسی است! به این نکته حتما توجه کنید شما محتوا را برای کاربران تولید می کنید نه گوگل ! اگر این اصل را رعایت نکنید محتوای شما برای کاربران زننده خواهد بود و همین موضوع باعث افزایش نرخ پرش یا بانس ریت سایت می شود. هر چقدر محتوای شما ساده باشد حتی کاربران مبتدی نیز به راحتی با محتوا شما ارتباط بر قرار می کنند .

استفاده از فهرست بندی اصولی , تگ های H1 تا H6، انتخاب عنوان جذاب ، رعایت طول محتوا (توصیه می شود بیشتر از 1500 کلمه باشد) استفاده مناسب از کلمات کلیدی و مقهوم آن ها و درحالت کلی رعایت سئو محتوا می تواند در عملکرد الگوریتم رنک برین گوگل بسیار موثر باشد.

 

بررسی رضایت کاربران از محتوای صفحه

در تولید محتوا سعی کنید به صورت دوره ای رضایت کاربران را اندازه گیری کنید مثلا تعداد نظرات یک مقاله یا امتیازاتی که کاربران برای آن مقاله در نظر می گیرند و میزان اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی می تواند جز پارامترهای رضایت کاربران باشد . الگوریتم رنک برین به صورت دوره ای رضایت کاربران را ورد بررسی قرار می دهد  و اگر بتوانید کاربران را راضی نگه دارید نتیجه ی بسیار خوبی از الگوریتم رنک برین گوگل  RankBrain دریافت می کنید.

 

سئو داخلی سایت یا لینک سای داخلی

یکی از روش های گوگل برای درک ارتباط میان صفحات سایت لینک های داخل سایت هستند که با استفاده از انکر تکست به دیگر صفحات لینک شده اند. با توجه به اینکه یکی از اصول اساس الگوریتم رنک برین گوگل شناسایی مفهوم صفحات است پس باید به این نکته توجه داشت که صفحات مرتبط به هم را با استفاده از انکر تکست به یکدیگر لینک کنیم. برای این کار بهتر است کلمات LSI کلمه کلیدی را نیز در محتوای خود پخش کنید.

 

پیشنهاد پایلاش : سئو داخلی چیست ؟ مهم ترین فاکتورهای سئو داخلی سایت On Page Seo

 

پارامترهای مهم کاربران قبل از ورود به صفحه

علاوه بر پارامترهای گفته شده در بخش قبلی پارامترهای هم وجود دارند که قبل از ورود کاربران به صفحات سایت شما توسطه الگوریتم رنک برین گوگل بررسی می شوند. مثلا فرض کنید کاربری با استفاده از گوشی هوشمند در حال جستجو در گوگل است بدون شک گوگل نتایجی را به این کاربر نمایش می دهد که کاملا برای موبایل بهینه شده باشند یعنی بر اساس الگوریتم FirstMobile گوگل نتایجی را لیست می کند که با نسخه های وبایل سازگاری کامل داشته باشند و اصطلاحا سایت ریسپانسیو باشد. پس از نمایش سایت پارامترهای مانند سرعت لود صفحه , رعایت استانداردهای کدنویسی , طراحی تجربه کاربری و رابط کاربری نیز توسط گوگل بررسی می شود.

 

رضایت کاربران در هنگام جستجو

یکی دیگر از پارامترهایی که در نتایج جستجو بسیار مهم و تاثیر گذار است رضایت کاربران در هنگام جستجو است . کاربران از بین نتایج لیست شده کدام را انتخاب می کنند؟ این مفهوم بسیار کلیدی است و بخصوص در رتبه ها ی اول برای کلمات کلیدی دشوار بدون رعایت این پارامتر تحت هیچ شرایطی نمی توانید جایگاه خود را تثبیت کنید زیرا که رتبه گرفتن بسیار سخت و ماندن در همان رتبه بسیار سختر خواهد بود.

این مفهوم را تحت عنوان نرخ کلیک یا CTR می شناسیم و در حالت کلی رو ی عنوان مقاله یا صفحات معنی پیدا میکند , یعنی شما باید عنوان صفحه را باید در حدی جذاب بنیسید که کاربران از بین لیست نتایج صفحه شما را انتخاب کند. پس با توجه به گفته ها فوق زمان حضور در سایت نیز باید مهم باشد . دو گزینه CTR و زمان حضور در سایت (Dwell Time) برای الگوریتم رنک برین گوگل بسیار مهم هستند.برای اندازه گیری این پارامترها و بهبود آنها توصیه می کنم حتما گوگل انالیز را بر روی سایت خود فعال کنید. مقاله ی زیر راهنمای قدم به قدم گوگل انالیتیکس است.

 

پیشنهاد پایلاش : راهنمای قدم به قدم گوگل آنالیتیکس برای افراد مبتدی

 

تاثیرات الگوریتم رنک برین گوگل بر روی SERP

الگوریتم رنک برین گوگل RankBrainالگوریتم رنک برین گوگل RankBrain

تا اینجا نحوه عملکرد الگوریتم رنک برین گوگل را بررسی کردیم و حال می دانیم گوگل بر اساس جمع آوری اطلاعات ذکر شده سایت ها را رتبه بندی میکند . حال می خواهیم ببینیم الگوریتم رنک برین گوگل چه تاثیری در نمایش نتایج گذاشته است.

 • باکس محتوایی یا featured snippets
 • مردم همچنین می پرسند People also ask
 • مردم همچنین جستجو می کنند برای People also search for

 

باکس محتوایی یا featured snippets

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد زمانی که کلمه ای را در گوگل جستجو می کنید یک باکس محتوایی توسط گوگل به شما نمایش داده می شود.که معمولاً پاسخ سؤال کاربر به‌صورت لیست در آن وجود دارد. به این قابلیت featured snippet یا رتبه 0 گوگل گفته می‌شود. معمولاً گوگل برای جست‌وجوهایی که حالت سؤالی دارند از نمایش موقعیت صفر استفاده می‌کند. معمولا سایت هایی در این بخش قرار می گیرند که اعتبار بالایی داشته باشند. این بخشی از عملکرد گوگل بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از الگوریتم رنک برین گوگل است

 

مردم همچنین می پرسند People also ask

در بسیاری از جستجوها که مفهوم آن‌ها پرسش یک سوال است، یک باکس متفاوت به کاربران نمایش داده می‌شود که شامل جستجوهایی مرتبط با موضوع مورد نظر شماست. با انتخاب هر یک از آن‌ها محتوایی کوتاه از پاسخ به همان سوال و یک لینک برای اطلاعات بیشتر نمایش داده می‌شود که این مورد نیز از تاثیرات الگوریتم رنک برین گوگل می باشد.

 

مردم همچنین جستجو می کنند برای People also search for

بعضی وقت ها برای جستجو ی یک عبرات گوگل در زیر صفحه بندی نتایج کلمات دیگری را لیست می کنند تحت عنوان مردم همچنین جستجو می کنند برای … که این بخش هم از تاثیرات الگوریتم رنک برین گوگل است و به جستجو ی معنایی و مشابه با کلمه مورد جستجو بر اساس تجربه های سایر کاربران اشاره می کند. این مورد به خصوص زمانی اتقاق می افتد که شما یکی از نتایج را انتخاب کنید و مجداد به صفحه نتایج گوگل باز گردید .

در این حالت الگوریتم رنک‌برین گوگل متوجه شده است که شما با مراجعه به آن صفحه پاسخ نهایی خود را دریافت نکرده‌اید (افزایش نرخ پرش و افت رتبه سایت!!!) و نیازمند جستجوهای دقیق‌تری هستید. در نتیجه براساس عبارتی که جستجو کرده بودید و صفحه‌ای که انتخاب کردید گزینه‌های جدیدی را به شما پیش نهاد می کند.

 

نتیجه گیری

الگوریتم رنک برین گوگل یا الگوریتم RankBrain بیشتر تمرکز خود را بر روی بررسی رفتار کاربران و نمایش نتایج جستجو بر اساس پرامترهایی مانند نرخ پرش , زمان حضور کاربران در صفحه , نرخ کلیک یا CTR و… معطوف کرده است. پس بسیار مهم است برای کسب جایگاه بهتر در گوگل جدا از زمینه فعالیتتان برای کاربران محتوای هدفمند و ساده تولید کنید به طوری که از نظر کاربران محتوای شما ارزشمند باشد. با استفاده از آموزش گوگل آنالیتیکس می توانید به راحتی پارامترهای فوق را اندازه گیری کنید. و در نهایت الگوریتم رنک برین گوگل و سایر الگوریتم ها پیوسته در حال بروز رسانی هستند و به عبارتی با حدس و خطا سعی در بهبود عملکرد خود دارند.

منبع : http://www.paylash.org/rank-brain-algorithm/


تاریخ : 14 دی 1398 - 16:51 | توسط : علی | بازدید : 7 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهیدهیچ نظری ثبت نشده است

نظر شما

نام
ایمیل
وب سایت / وبلاگ
پیغام