seokar

seokar جان تا این لحظه 1 ماه و 29 روز تو دل مامانشه

الگوریتم سند باکس گوگل (SandBox) چیست ؟ راه های نجات از سند باکس

شما با غریبه ها چطور رفتار می کنید؟ بدون شک رفتاری که با غریبه ها دارید همان رفتاری نیست که با دوستان صمیمی خود دارید. الگوریتم سند باکس گوگل SandBox گوگل دقیقا همین رفتار را با سایت های تازه تاسیس دارد . روزانه تعدای زیادی سایت در اینترنت راه اندازی می شوند و فعالیت خود را شروع می کنند پس گوگل در ماه های اول این سایت ها را در سند باکس یا اصطلاحا زمین بازی کودکان قرار می دهد تا از ادامه فعالیت این سایت ها مطمئن شود. شما هم هیچ وقت به غریبه ها در همان اول اعتماد نمی کنید! زمانی ما در حال وب گردی در اینترنت هستیم سایت های جدید راه اندازی می شوند و گوگل مجبور است  نحوه ی فعالیت این سایت ها را بررسی کند. بررسی این نوع سایت ها بر عهده ی داور سر سخت یعنی موتور جستجوی گوگل است . بسیاری از دوستان که سایتشان را راه اندازی می کنند و علمی از سئو سایت ندارند همیشه این سوال برایشان مطرح است که چرا صفحات سایت ما در نتایج جستو یا SERP نمایش داده نمی شود؟

اگر این سوال برای شما هم پیش آمده و شما هم سایت جدیدی راه اندازی کرده اید این مقاله به شما کمک می کند تا با راه کارهای خروج از سند باکس آشنا شوید . با توجه به اینکه تعداد سایت های جدید که در روز راه اندازی می شوند بسیار زیاد است گوگل ناچار است سایت های جدید را از سایر سایت ها تفکیک کند تا بهترین نتیجه را به کاربران خود نمایش دهد در حقیقت الگوریتم سند باکس گوگل یا کیسه شنی گوگل به نوعی یک فیلتر است که سایت های جدید را از سایت های قدیمی جداکرده و به بررسی این سایت ها می پردازد.

 

الگوریتم سند باکس گوگل SandBox دقیقا چیست ؟

الگوریتم سند باکس گوگل یا کیسه شنی گوگل در واقع یک تئوری تجربی است! حقیقت این است که بر خلاف الگوریتم هایی مثل پاندا و پنگوئن، مدیران گوگل هیچ گاه وجود آن را تایید یا تکذیب نکرده اند. ان طور که از عملکرد الگوریتم SanBox مشخص است این الگوریتم رابطه ی حوبی با سایت های تازه تاسیس ندارد و اصلا دوست ندارد این سایت ها رتبه بگیرند. بر اساس تجربیات سئو کاران شاید شنیده باشید که گفته می شود حداقل زمان برای سئو یک سایت 6 ماه است و در طول این 6 ماه نباید انتظار هیچ پیشرفتی داشت! حقیقت این است گوگل اصلا دوست ندارد فریب بخورد چرا که اگر نتایج نا مرتبطی به جستجو گران نمایش دهد  آنها بی خیال گوگل می شوند و از آنجا که گوگل نیز یک کسب و کار تلقی می شود لذا دوست ندارد مخاطبان خود را در این بازی پر رقابت از دست دهد.

شاید هدف اصلی از پیاده سازی الگوریتم سند باکس گوگل مبارزه با سایت های اسپم باشد . سایت هایی که دقیقا هر کاری می کنند تا در کمترین زمان ممکن به رتبه های بهتر گوگل دست یابند و گوگل اصلا این مورد را دوست ندارد و دیر یا زود این سایت ها از لیست نتایج حذف خواهند شد. پس گوگل در ابتدا سایت ها را فیلتر می کند تا اگرهم سایت هایی با تکنیک های فریبنده خواستند گوگل را گول بزنند توسط الگوریتم سند باکس گوگل شناسایی شوند.

بقول Michael Gray سند باکس گوگل چیزی نیست که از آن فراری باشیم. بلکه میبایست با اشتیاق با داخل آن برویم. در واقع این کیسه ، کیسه اعتماد است. اگر وارد آن نشوید پروسه سئو شما استارت نخورده است.

اگر سایت جدیدی راه اندازی کرده اید و رتبه خوبی برای کلمات کلیدی نگرفته اید اصلا نگران نباشید چرا که شما در سند باکس گوگل هستید در طول این مدت گوگل سایت شما را بررسی می کند تا بتواند به سایت شما عتماد کند و به نوعی حکم آزادی سایت شما را صادر کند. گوگل سندباکس به خوبی علت پیشرفت کُند وبسایتهای جدید را توضیح میدهد. این الگوریتم تا مدتی (معمولاً بین 1 تا 6 ماه) بعد از راه اندازی دامنه جدید، وب سایت شما را در سندباکس گوگل قرار میدهد تا در این مدت از کیفیت محتوا و زمینه اصلی کار شما مطمئن شود. در این مدت شما نمی توانید در هیچ کلمه ارزشمندی جایگاه بگیرید چراکه هنوز در سندباکس هستید. باید به این نکته توجه کنید که رتبه نگرفتن سایت شما به دلیل جریمه شدن سایت نیست بلکه به این دلیل است که فعلا شما در لیست الگوریتم سند باکس گوگل هستید. سعی کنید در طول شش ماه ساختار اصلی سایت خود و زمینه فعالیت خود را به صورت کامل به گوگل معرفی کنید.

پیشنهاد پایلاش : چگونه کلمات کلیدی پوساز انتخاب کنیم ؟

 

چرا نام این الگوریتم SandBox است ؟

نام سند باکس گوگل یا کیسه شن الهام گرفته از بازی کودکان خردسال از بازی با شن در ساحل دریا است .فرض کنید با فرزند خرد سال خود برای تفریح به ساحل دریا می روید و دوست دارید فرزند شما در ساحل دریا مشغول بازی شود اما یک نگرانی به وجود می آید اگر موج های دریا در حد بسیار کمی خروشان شوند بدون شک برای کودک خردسال شما خظرآفرین خواهد ! پس راهکار چیست چه کاری انجام دهیم تا کودکمان از بازی در ساحل دریا لذت ببرد و بتواند طبیعت ساحل و دریا را لمس کنید؟ بهترین کار این است که او را در یک جعبه شنی قرار دهید تا حس و حال بازی در ساحل دریا برای او زنده شود، و در عین حال او را از خطر محفوظ نگه دارید.  گوگل هم در دریای پر فراز و نشیب اینترنت، شما را به حال خود رها نمی کند، بلکه باید مدتی را در جعبه شنی او بازی کنید .

 

آیا SandBox برای همه سایتها فعال می شود؟

با توجه به اینکه الگوریتم سند باکس گوگل یک الگوریتم تئوریک است و عده زیادی حتی از وجود آن بی خبراند. دلیل این ناآگاهی آن است که جعبه شنی گوگل ممکن است برای همه سایتها فعال نشود . از طرفی، بسیاری از سایتهای تازه ساخته شده همچنان شانس جذب بازدیدکننده از طریق صفحه نتایج را دارند، ولی این پیشرفت به قدری کُند اتفاق میافتد که ممکن است اصلاً به چشم نیاید .

در حالت کلی سند باکس در 3 حالت زیر اتفاق می افتد :

 • سندباکس گوگل اصلاً برای سایت شما فعال نشود.
 • روند قرار گرفتن شما در سندباکس خیلی آهسته باشد، به طوری که متوجه آن نشوید.
 • به طور ناگهانی و به یکباره در سندباکس قرار بگیرید و متوجه سندباکس بودن سایت بشوید.

 

چطور بفهمیم که سایت ما در سند باکس گوگل قرار دارد یا نه ؟

متاسفانه چون گوگل در مورد الگوریتم سندباکس چندان با ما روراست نبوده نمیتوانیم اظهار نظر دقیقی در مورد ابعاد و عملکرد آن داشته باشیم. حتی نمیتوانیم بگوییم که همه سایت ها از زیر دست سندباکس رد می شوند یا نه! پس پاسخ به سوال بالا هم قطعیتی ندارد. اما روشی که تا حدودی راهنمای کار سئوکاران در تشخیص سندباکس بودن وبسایت می باشد، بررسی نمودار رشد سایت از طریق نمودار گوگل سرچ کنسول است که اگر یک رشد ناگهانی داشته باشد، نشان از خروج سایت از لیست الگوریتم سند باکس گوگل است. اگر در ابتدای فعالیت سایت گوگل صفحات زیادی از سایت شما را ایندکس کرده ولی در عبارات مورد نظر خود جایگاه خوبی ندارید احتمالا در سندباکس قرار گرفته اید و بهتر است فعلا شن بازی کنید!

معمولا هرچقدر از زمان راه اندازی سایت شما می گذرد وضعیت کسب جایگاه در کلمات کلیدی هدف بهبود می یابد و شما یک روند صعودی با شیب کم را مشاهده خواهید کرد. خروج از سندباکس گوگل را میتوان با یک جهش چشمگیر در آمار بازدید و رتبه سایت در کلمات مهم شناسایی کرد. نمودار زیر نشاندهنده یک سایت است که موفق به خروج از سندباکس شده است .

 

الگوریتم سند باکس گوگلالگوریتم سند باکس گوگل

 

راه های خروج از لیست الگوریتم سند باکس گوگل

بدون شک خروج از لیست الگوریتم سند باکس گوگل برای هر سایت جدید بسیار شیرین خواهد بود چون دیگر می تواند شاهد پیشرفت سایت خود و جذب مخاطب هدفمند باشد. اما در صورتی که سایت شما با یک دامنه تازه ثبت شده، نباید به این زودیها، انتظار دیدن سایت خود در صفحه نتایج را داشته باشید. در بسیاری از موارد حدود 6 ماه طول می کشد که گوگل سایت شما را معتبر بداند و از جعبه شنی آزادتان کند در طول مدت 6 ماه شما شاهد پیشفت خیلی کم سایتتان خواهید بود اما بعد از 6 ماه اگر موفق به خروج از سند باکس گوگل شوید جهش چشمگیری در سایت مشاهده خواهید کرد.

پس در مدت زمان 6 ماهی که مهمان گوگل هستید سعی کنید به بهترین شکل فعالیت خود را برای گوگل اثبات کنید شاید بتوانید حتی در مدت 2 ماه از لیست الگوریتم سند باکس گوگل خارج شوید راه کارهای زیر در این مورد به شما کمک بزرگی می کنند:

 • ارائه محتوای جدید , مفید , و کاربر پسند به مخاطبان سایت
 • اشتراک گذاری محتواها در شبکه های اجتماعی برای سوشال سیگنال
 • لینک سازی داخلی به صورت کاملا هدفمند
 • استفاده بهینه از کلمات کلیدی
 • استفاده از کلمات کلیدی دنباله بلند به جای کلمات کوتاه
 • استفاده از سئو کلاه سفید در طول حداقل 3 ماه
 • بروز رسانی منظم سایت
 • افزایش درگیری کاربران با سایت برای کاهش نرخ خروج
 • عدم دریافت بک لینک های فالو حداقل تا 2 ماه
 • شروع لینک بیلیدنگ از ماه سوم
 • استفاده از کلمات کلیدی کم رقابت (بسیار مهم)

انجام دادن فرایند های فوق الزاما شما را از لیست الگوریتم سند باکس گول خارج نمی کند بلکه به گوگل کمک می کند تا ماهیت سایت شما را بهتر و سریعتر مورد ارزیابی قرار دهد.

پیشنهاد پایلاش : سئو داخلی چیست ؟ مهم ترین فاکتورهای سئو داخلی سایت on page seo

چطور بفهمیم از الگوریتم سند باکس گوگل خارج شده ایم؟

همانطور که قبلا گفتنم ساده ترین راه برای اطمینان از اینکه از لیست الگوریتم سند باکس گوگل خارج شده اید فقط بررسی نمودار گوگل سرچ کنسول است. نکته ی دیگری که در مورد الگوریتم سند باکس گوگل باید بدانید این است که اگر یک بار وارد سند باکس شوید و موفق به خارج شدن از آن شوید دیگر هیچ گاه وارد ان نخواهید شد. اگر به هر دلیلی بعد از خروج از الگوریتم سند باکس گوگل سایت شما دچار افت رتبه یا افت بازید شد این مورد ربطی به سند باکس گوگل ندارد و احتمالا سایت شما توسط سایر الگوریتم های گوگل  جریمه شده است که باید ابتدا جریمه ها را رفع کنید در حالت کلی کار درست جریمه ندارد پس با سئو اصولی هم پیشرفت دائمی داشته بشید هم از نگرانی جریمه شدن به دور باشید .

 

نتیجه گیری

الگوریتم سند باکس گوگل یکی از الگوریتم های گوگل برای تشخیص و بررسی سایت های تازه تاسیس است که گوگل سعی دارد با استفاده از این الگوریتم سایت های قدیمی و جدید را از هم تفکیک کند. مدت زمان خروج از لیست الگوریتم سند باکس بین 1- 6 ماه است که این مورد بستگی به فعالیت سایت دارد و نمی تون دقیقا گفت چند ماه طول می کشد سایت از لیست الگوریتم سند باکس گوگل خارج شو و تنها را تشخیص یا به عبراتی بهترین راه تشخیص خرج از سند باکس گوگل بررسی نمودارد گوگل سرچ کنسول است. رعایت پارامترهای ذکر شده کمک می کند تا شما با فعالیت بهتر و واصولی به گوگل بگوید که سایت ما قابل اعتماد است و با این کار شانس شما برای خروج از سند باکس در مدت زمان کمتر از 6 ماه خیلی بیشتر می شود.

منبع : پایلاش


تاریخ : 14 دی 1398 - 16:49 | توسط : علی | بازدید : 6 | موضوع : وبلاگ | نظر بدهیدهیچ نظری ثبت نشده است

نظر شما

نام
ایمیل
وب سایت / وبلاگ
پیغام